300 г яловичини
400 г капусти свіжої
300 г буряків
500 г картоплі
100 г моркви
80 г цибулі ріпчастої
40 г кореня петрушки
10 г часнику
80 г томату-пюре або 300 г свіжих помідорів
60 г перцю болгарського
40 г масла топленого
60 г сала-шпик
60 г сметани
20 г цукру
20 г оцту 3%
20 г петрушки та кропу
лавровий лист
перець червоний
сіль за смаком
Жирну яловичину (грудинку) добре промити холодною водою, зробити з внутрішнього боку над ребрами надріз, залити холодною водою й на сильному вогні довести до кипіння. Коли вода закипить, зняти піну, вогонь зменшити й продовжувати варити при дуже слабкому кипінні, періодично знімаючи з поверхні бульйону жир, який буде використано при тушкуванні буряка. Готове м'ясо або грудинку (видаливши з неї реберні кістки) вийняти з бульйону, покласти в іншу посудину, злегка посолити, підлити трохи бульйону, закрити кришкою й поставити на вогонь.
Поки вариться м'ясо, треба підготувати овочі. Середньої величини червоний буряк промити, обчистити, нарізати соломкою, покласти у сотейник із тваринним жиром, додати оцет, цукор, сіль і тушкувати спочатку на сильному, а потім під кришкою на слабкому вогні майже до готовності.
Моркву, корінь петрушки нарізати соломкою і спасерувати у тваринному жирі в закритій посудині до готовності.
Ріпчасту цибулю також нарізати соломкою, злегка осмажити на топленому маслі, додати розведену бульйоном томатну пасту, пасерувати 10-15 хвилин, а потім з'єднати з морквою і петрушкою та пасерувати разом з ними. Підготовлену білокачанну капусту розрізати навпіл, видалити качан і нашаткувати соломкою. Середньої величини картоплю обчистити і нарізати брусочками або скибочками. Солодкий болгарський перець обчистити від плодоніжки та нашаткувати соломкою.
Бульйон, у якому варилося м'ясо, процідити, довести до кипіння, покласти у нього нарізану капусту.
Також добавити картоплю, стручок червоного гіркого перцю й варити 15-20 хвилин при слабкому кипінні. Потім гіркий перець вийняти, додати тушкований буряк , пасероване коріння, болгарський перець, лавровий лист і варити ще 5-7 хвилин. Заправити борщ підсмаженим борошном, розведеним бульйоном, або протертою відвареною картоплею й шпиком, потовченим із часником, кропом та зеленню петрушки. Для цього старе сало-шпик нарізати дрібними кубиками, часник дрібно нашаткувати, кріп та залень петрушки дрібно посікти, усе разом покласти у ступку, додати трохи солі й розтерти макогінчиком. Після заправки борщ довести до кипіння, накрити кришкою, зняти з плити й дати настоятися 30-40 хвилин.
Подаючи на стіл, покласти в тарілку з борщем сметану і посипати кропом.
Замість томатної пасти в борщ можна покласти свіжі спілі помідори, попередньо зваривши їх цілими у тому ж борщі, а потім протерши. Якщо на порцію покласти 75-80 г помідорів, то оцет додавати не треба. Помідори слід протирати так, щоб у борщ не потрапили насіння та шкіра. Болгарськи перець можна не шаткувати, а покласти в борщ цілим стручком. Як тільки його аромат перейде в борщ, стручок вийняти.
Спеціально для відвідувачів http://dreamfood.ua
Рецепт з книги "Кращі страви української кухні" (2009)