Хіба можна уявити собі українську національну кухню без сала, ковбасок, відбивних, кров'янок та холодців? Але наскільки страви зі свинини корисні для організму? Чи всім їх можна вживати і в яких кількостях?
Корисні властивості свинини
Більшість вчених переконана, що свинина непридатна для їжі. Однак саме це мясо — найпоширеніший продукт харчування. Адже воно містить найбільшу кількість білка, необхідного нашому організму. Свинина — це джерело легко засвоюваного заліза, вітамінів B1, B2, B6, B12, PP. Деякі з цих вітамінів є хіба в морських водоростях. А від нестачі заліза і вітаміну B12 в організмі розвивається анемія. Свинина корисна ще й тому, що містить потрібний організму міжклітинний жир. Але є багато білкових дієт, згідно з якими треба їсти будь-яке інше, тільки не свиняче м'ясо.
Шкідливі властивості свинини
На думку засновника гомотоксикології німецького вченого Реккевега, свинина містить
токсичні елементи, небезпечні
гістаміни,
гормони росту, які можуть призводити до онкозахворювань. Під час одного з досліджень було доведено, що структура захворювань любителів свинини змінюється, такі люди частіше хворіють.
Споживаючи свинину можна заразитися
трихінельозом (паразити, які живуть в організмі тварини й передаються людині з їжею). Хвороба дає про себе знати лише через 2-3 тижні. З'являються підвищена температура, головний біль, болі в м'язах, серцево-судинна недостатність, нудота, блювота. Небезпека в тому, що ці паразити дуже стійкі, вони виживають навіть при заморожуванні мяса, а також при варінні, солінні та копченні.
Яка свинина корисна?
Аби трохи реабілітувати свинину, слід зауважити, що
сало не є небезпечним продуктом. Навіть навпаки - воно дуже корисне. Жоден інший продукт не містить у таких кількостях полі-ненасичені жирні кислоти, які найкраще засвоюються та є необхідними для організму. Отже, в салі міститься арахідонова кислота, якої немає в рослинних жирах (тобто замінити її неможливо). Вона потрібна для роботи серцевого мяза та для імунних реакцій. Також серед полі-ненасичених кислот у салі є
лінолева,
ліноленова,
пальмітинова та
олеїнова. Це незамінні жирні кислоти, які потрібні для роботи печінки, а також для очищення судин. Таким чином вживаючи цей продукт, ми проходимо своєрідну профілактику атеросклерозу.
А ще в салі є жиророзчинні вітаміни (A, D, E, каротин), які також потрібні для підвищення життєвого тонусу й зміцнення імунітету. Особливо корисним цей продукт є взимку, коли організму потрібні допомога й підтримка.
Доречі, багато людей не їдять сала, бо вважають, що у ньому багато холестерину. Так, і справді в 100 грамах свинини міститься 60 міліграмів холестерину, але в 100 грамах яловичини — 67, телятини — 87, м'яса птиці — близько 110, маргарину — майже 190, вершкового масла — 244, білків курячого яйця — цілих 1560, а риб'ячого жиру і ще більше — 5700 (!!!). То ж, споживати сало жінкам по 45—50, а чоловікам — по 65—70 грамів на день не тільки дозволено, а й навіть рекомендовано.
Обмеження для шанувальників свинини
Справжнім любителям свинини треба памятати про певні обмеження. Наприклад, медики рекомендують свинини їсти не більше як 60 грамів на день (хоча деякі джерела кажуть, що 200 грам). У середньому тут діє
правило долоні - не зашкодить лише тонкий шматок м'яса на день, який за розмірами дорівнює діаметру вашої долоні. Дітям узагалі не бажано давати страви зі свинини, особливо це стосується холодців. Бо будь-які навари, особливо холодцеві, є великим навантаженням на органи травлення. А відвар із трубчастих кісток містить багато шкідливих елементів. Але якщо все ж таки вирішили давати, то виключно пісні шматочки м'яса, видаляючи весь видимий жир перед приготуванням.
Джерела:
"Експрес" за 28 грудня 2006 року,
поради дієтолога Київського центру здоров'я Ірини Шевченко,
Українська Вікіпедія