Увагу дослідників привертає продукція бджільництва, що містить не тільки цінні продукти харчування, а й багато біологічно активних добре збалансованих речовин.
Маточне молочко - продукт переробки перги і меду глотковими залозами молодих бджіл. Це високопоживна речовина, якою вигодовують личинок бджолиної матки протягом усього періоду розвитку, а сама матка годується ним усе життя. Личинки робочих бджіл одержують маточне молочко лише на початковій стадії розвитку.
Для виробництва цього продукту потрібні сильні сім'ї, великі запаси корму, добрий медозбір.
Коли в бджолиних сім'ях багато молодих бджіл-годувальниць, настає час збирання маточного молочка. Потрібний спеціальний інвентар: воскові мисочки, прищеплювальні рамки з планками, шпателі для прищеплення личинок, ніж або гостре лезо для пдрізування маточників, скляні чи пластикові ложечки для збирання молочка з маточників, широкогорлий посуд із темного скла з притертими корками.
У стерильних умовах з прищеплювальних рамок слід зрізати стінки маточника, вийняти стерильною лопаточкою личинку з мисочки, а молочко перенести в стерильні місткості з притертими корками.
Наповнені флакони зберігають у холодильнику при температурі від нуля до одного градусу тепла і при такій же температурі транспортують. Перевозити наповнені маточним молочком місткості з темного скла об'ємом 100-200 г можна не більше двох діб у термосах з льодом. Процеси окислення в такому посуді загальмовуються. Далі продукт слід зберігати за державним стандартом при температурі 6-10 градусів. Флакон, який відкрили і взяли молочко, не бажано продовжувати зберігати. Від цього різко погіршується якість продукту внаслідок окислення. Краще фасувати молочко в маленьку тару, розпакувати і відразу ж використати.
Другий спосіб зберігання - це змішування з медом (від 1:10 до 1:100), тбто на 1 г маточного молочка - 100 г меду. Зберігати в холодильнику без доступу світлаю
Корисні властивості зберігаються протягом 1-1,5 року. Маточне молочко - це сильний біостимулятор. До його складу входять білки, жири, вуглеводи, ферменти, гормони, усі амінокислоти, вітаміни, мінеральні речовини. Але справа не тільки в кількості поживних речовин, а й в гармонійному, збалансованому поєднанні біологічно активних речовин. Це зумовлює благотворний вплив на обмінні процеси та функції організму. Механізм лії молочка пов'язують насамперед із загальнозміцнювальним впливом на організм, на залози внутрішньої секреції, а особливо на статеві. Тому його рекомендують приймати при імпотенції, передчасній статевій кволості, психічній депресії, неврастинії, у клімактеричний період, підвищеній втомлюваності, а також людям, котрі живуть на радіаційно забруднених територіях.
У багатьох країнах маточне молочко ще називають королівським желе. Медична промисловість налагодила випуск низки препаратів з нього. Маточне молочне рекомендують дітям, якщо поганих апетит чи відстають у фізичному та розумовому розвитку. Добова доза для дітей віком від 1 до 10 років - 5-10 мг, а для новонароджених і недоношених - 2,5 мг, для дорослих - 20-100 мг. Приймають під язик, а в сцміші з медом - як звичайну їжу за 15-20 хв. до вживання їжі. Вечірній прийом небажаний, бо можливе збудження нервової системи.
Газета "Порадниця" (2005)