Правило для всіх каш: засипавши у воду крупу, не перемішуйте і не знімайте кришку. Каша вариться на парі: випустите її - втратите необхідне тепло, і каша пригорить або перетвориться в розмазню.
На кожну одиницю об'єму гречаної крупи води беремо удвічі, сіль - за смаком.
Найкраще готувати кашу в казанку, щільно накрити кришкою і впродовж перших 3-5 хв. до закипання підтримувати сильний вогонь. Потім - помірний. Закінчуємо варити на слабкому, доки википить вода не лише з поверхні, а й з дна казанка.
На 2 частини рисової крупи беремо 3 частини окропу. На кришку покладіть вантаж для більшої щільності в момент закипання.
Варячи кашу, подивіться на годинник: 3 хв. - сильний вогонь, 7 хв. - помірний, 2 хв. - слабкий. Не відкривайте кашу ще 12 хв. Тепер покладіть на неї грудочку масла (25-50 г), розмішайте.
Пшоняну крупу 5-6 разів промийте, востаннє - гарячою водою. Варити слід у великій кількості води до напівготовності. Потім злийте воду, додайте молоко і варіть його до випарювання і готовності каші.
Особливо смачною вона буде, коли доллєте більше молока і розварите крупу сильніше, а за годину додасте у ще теплу кашу простоквашу.
Підкислена каша смачніша.
Газета "Порадниця" №30 (2004)