Сливи помити, скласти в каструлю і залити невеликою кількістю води, (від 1 склянки до 1,5 приблизно), щоб сливи не прилипли. Чим сливи м'ягші тим менше потрібно води і тим швидше сливи пустять сік і почнуть розварюватись.
На невеликому вогні сливи поварити буквально від 5 до 20 хв. Як тільки сливи почнуть розварюватись, газ виклюти. Мої сливи були не зовсім м'які і варились 20 хв.
Як тільки сливи трохи охололи, відкинути їх на друшлак хвилин на 10, щоб стекла зайва водичка, тоді переставити друшлак на іншу каструлю і сливи протерти. В друшлаку залишаться шкірки і кісточки, а в каструлі досить густе пюре.
До пюре додаємо цукор і сіль, ретельно перемішуємо. Тим часом в чашу блендера кладемо почищений часник, гострий стручковий перець і подрібнюємо. Тоді додаємо туди ж зелень - кінзу, кріп і м'яту. Ще раз збиваємо все разом.
Коріандр розтираємо в ступці.
Каструлю з соусом, в який вже додані сіль і цукор, ставимо варити. Весь час ретельно перемішуємо, щоб не підгорів. Поки ткемалі не став надто гарячим, пробуємо чи достатньо солі і цукру - все залежить від слив, якщо вони надто кислі чи не зовсім спілі, цукру може бути потрібно більше, або навпаки. Солимо і цукруємо до смаку. Далі додаємо коріандр і збиту в блендері масу - часник, перець і зелень.
Добре перемішуємо і пробуємо на свій смак. Смак ткемалі має бути кисло-солодко-гостро-пряним. Довести до кипіння і після закипання поварити хвилин 5-10, весь час помішуючи.
Готовий ткемалі розливаємо в гарячі простерелізовані банки, закриваємо, закутуємо і залишаємо охолоджуватись до ранку.
З 3 кг слив в мене вийшло 4 півлітрових баночки ткемалі. Готовий ткемалі зберігати в холодному місці.
Р.s. Так як на момент приготування ткемалі, в мене не було гострого стручкового перцю, то я додала 1,5 ч.л. готового меленого червоного гострого. На наступний день мені здалось, що перцю трошки замало, але це як кому. Свій ткемалі я простерелізувала 15 хв. і закатала - немаю дуже холодного місця для зберігання. Соус - ну дуже смачний! Готую вже третій рік поспіль. Він мені цікавіший ніж аджика і кетчуп. Дуже пасує до м'яса, ковбасок, сосисок.
В Грузії ткемалі взалі готують із спеціального сорту слив - ткемалі, які там ростуть або з аличі, але і зі звичайної "угорки" він теж смачнезний. Зустрічала в інтернеті навіть рецепти ткемалі з терену. І ще щодо м'яти - важливо з нею не переборщити, тому що до ткемалі додають м'яту «омбало», яка в нас не зустрічається, а наша рідна м'ята має дуже сильний аромат, тому в деяких рецептах вона взагалі відсутня.
Джерело: сайти: http://www.autobum.net; http://forum.say7.info; http://www.e-reading-lib.com/Rzaeva_-_50_receptov_gruzinskoii_kuhni.html