Екскурс, як пече паску Маруся
Тепер сурйозно, як пече паску Маруська.
До печення пасок так як і до печення хліба треба підходити з дуже великою любов*ю і обовязково з молитвою. Вбратись треба в найфайніший халат і застелитись найкращою запаскою, фартухом тобто.
Помолитись Отче Наш і Богородице Діво і аж тоді братись до замішування тіста. ПЛЮС!!! ДУЖЕ ВАЖЛИВО!!! Коли печуться паски в хаті не можна сваритись, підвищувати голосу і траскати дверима або баняками. Має бути тиша і спокій в хаті.
А тепер що до продуктів. Продукти краще приготувати з вечора а тісто замішувати зранку. Витягаємо і залишаємо на столі:
муку ( я беру на око, але приблизно півтора кіля треба «загріти»)
яйця - 12 штук
цукор - 1кґ
масло - 250-300гр
ваніль
родзинки. Також готуються заздалегідь. Приблизно склянку-дві родзинок треба замочити в келішку-двох коньяку або горівки. І лишити аби вони набухли десь так на годинку. Потім зціджуємо родзинки і даємо висохнути. Як висохнуть виваляти в муці. Але то можна зробити і в день вимішування тіста.
цукати - якщо любите
Продукти мають бути кімнатної температури, аби були теплі.
Отже, витягнувши всі продукти на стіл день перед замішуванням тіста ідемо файно спати. Зранку встаємо чим швидше тим краще але коли встанете тоді буде добре, головне аби настрій був добрий. Далі вбрались файно і беремось до роботи.
50-60 гр свіжих дріжджів (я люблю свіжі, бо вони живіші, але можна замінити і 2 пачками сухих.)
0.5 літра молока, загріти але не дуже сильно. Я завжди пробую молоко мізинцем, якщо в палець тепло але не пече тоді добра температура. Дуже важливо аби молоко було не захолодне і не за тепле. В гор*ячому молоці дріжджі гинуть, а в холодному повільно входять в реакцію і тісто не росте.
Отже, загріли молоко і залили ним палочку дріжджів і поставили в тепле місце.
В між часі, пересіяли муку два рази і відклали на бік.
Потім відділили жовтки від білків і склали жовтки в глибоку миску.
Масло (250-300гр) розтопити в мікрофалювці ~20-30 секунд. Масло стане мягке але не гор*яче.
Родзинки замочити в кон*яці або ромі, дати постояти, тоді відкинути на друшляк і висушити на рушнику (я висушую на грубій серветці). Рідину з родзинок не виливати. Після того як підсушили, файно виваляти родзинки приблизно в ложці муки.
Приготувати цедру 1-ї помараньчі (апельсина)
1 ч ложечку ванілії або 1 пачечку ванільного порошку.
Отже беремось до самого тіста:
Міксером збити жовтки 1 кг цукру до біла. (Я беру цукру багато бо люблю солодку паску, але ви можете взяти менше, скажімо 2-3 склянки, якщо хочете більш прісну паску подібну на халу)
Додати масло і знову гарно збити.
Тоді вливаємо молоко з дріжджами, які за останні 20-30 хвилин поки ми готували родзинки і решту продуктів почали рости і на молоці утворилась шапочка.
В кінці підсипаємо муку і вимішуємо тісто. Муки я беру скільки забере, а забирає приблизно кілограм. Все залежить від погоди яка буде в цей день - сонячно і сухо, багато муки не піде, а при вологості муки піде на склянку більше. Коли мука вже вся гарно розчинилась вливаємо ванілію, або всипаємо ванільний цукор, цедру і вливаємо келішок рідини з родзинок. (тобто рому в якому мочились родзинки).
І тут починається заміс тіста. Дріжджове тісто любить ласку і щоб його мяти довго. Якщо ви маєте файний міксер то вам треба буде вимішувати тісто приблизно від 5 до 10 хвилин, а якщо руками то час треба подвоїти. Ви відчуєте готовність тіста коли воно почне відлипати від рук, свистіти при замісі і буде утворюватись багато бульок. Так як ми жінки маємо мало сили в руках, до цього процесу я завжди залучаю мого тата. Якщо він часом не хоче пацькати рук, то я йому даю велику деревяну ложку і він вимішує мені тісто хвилин з п*ять. Це скорочує мої муки в два рази.
В кінці коли тісто вже майже вимішане додаємо родзинки обваляні в муці, цукати (хто любить) і просто щераз перемішуємо.
Тепер або залишаємо тісто в великій мисці де воно місилось або перекладаю в велику миску чи баняк висмарувану ложкою олії. Зверху тісто притрушую мукою і накриваю вологою серветкою-рушником. І ставимо тісто в тепле місце аби воно підійшло.
ДУЖЕ ВАЖЛИВО АБИ В ХАТІ НЕ БУЛО НІЯКИХ ПРОТЯГІВ!!! І ТЕМПЕРАТУРА ТРИМАЛАСЬ РІВНОМІРНА +25 ГРАДУСІВ ЦЕЛЬСІЯ! Тісто погано виросте або й взагалі злякається і сяде. Тоді вся ваша робота на смарку. :(
Приблизно годинки через дві тісто повинно вирости і подвоїтись. Тепер його треба знову легко перемішати, обмяти, і знову накрити серветкою і поставити в тепле місце.
Підходить час аби готувати форми на печення пасок. Я беру металеві банячки (хто ходить в походи може взяти свої походові банячки), можуть підійти бляшані баньки з під горошку чи кукурудзи, або невеликі баняки-кастрюльки без ручки або з металевою ручкою. Отже, форми треба гарно висмарувати маслом і застелити дно пергаментним папером.
Коли тісто знову підросло (десь ще одна годинка) його можна викладати в форми. Беремо рукою тісто і відриваємо кусочок так аби заповнити форму на 1/3 або на половину. Краще заповняти на 1/3 тоді паска гарно виросте і не вилізе з форми. Після того як ми заповнили форми тістом, знову даємо йому підрости ~30-45 хвилин, а в міжчасі розігріваємо духовку до 180-200 градусів.(350-375 Фарнгейта в заграманицях)
Після того як наші пасочки підросли смаруємо їх зверху розбитим жовтком з молоком, можна і без молока.
Всаджуємо до п*єца і печемо ~ 1 годину великі паски, і 40-45 хвилин маленькі. Паски готові коли ваша хата наповнилась запахом свіжих булочок з найулюбленішої пекарні. Пильнуйте аби пасочки не пересиділи, тому я за ними підглядаю включаючи світло в духовці і через 25 хвилин провіряю сірничком на готовність, особливо коли в мене багато маленьких пасочок для дітей.