спекла я сьогодні вночі того караваю... Хочу сказати величезне Спасибі Майї, за її пояснення, як робити прикраси з прісного тіста! Я раніше місила-місила, а воно мене вскакувалось і не хотіло тоненько розкачуватись... Тепер все вийшло супер, завдяки порадам, як саме замісити тісто. Фото не покажу... не фоторгафувала.. Самій обідно.. але я просто не встигла реально... Пекла такий самий, як показувала на картинці, а рецепт брала з Паннетоне, місила на три порції. Спекла один більший, а другий менший.. До речі з того прісного тіста можна поналіплювати все на світі))) Думаю з часом навчуть пекти караваї на весілля та робити іменно ті прикраси, які мають там бути... Треба буде гарно вивчити, що ці всі символи означають, а переконати клієнтів в своїй правоті то буде легко)))
--------------------
Свої рецепти додаємо через спеціальну форму! Як правильно оформити рецепт
Привіт дівчата! Бачу у вас цікава дискусія за короваї. Молодці патріотки справжні українці. А я розповім таке за короваї. Моя бабуся колись пекла, їй уже 83 звичайно вона вже ніц не пече, але коли я була мала вічно її допитувала, підглядала, що та як. Раніша дівчатка короваї одягали в кольорові папірці такий гофропапір колись продавався в канцтоварах, зверху ставили розсохи - це з очерету палочки стругались мачались у рідке тісто і запікались у печі. Десь були чорнобілі фотки це пекли ще в 60-70 роках минулого століття. А потім почали вже пташок крутити вони символізували діточок, колоски добробут в сімї, голуби, лебеді - подружню пару. Ті прикраси бабця пекла окремо від короваю і робила їх з прісного тіста та насаджувала на сірник. Коралі це те саме, що коровайне тісто тіки пекла як пампухи в олії. Бабця казала, що виробів на короваї має бути парне число, щоб молодята завжи у парі були. Та тісто місила беручи всі інгредієнти парне число. Для прикладу 14 яєць, 4 кг муки іт.д. Бабця завжди пекла коровай в хорошому настрої, приступивши до молитви Отче наш, та Благослови Боже тричі промовляла, тоді розчиняла опару. Адже казала який коровай спечеться, така доля у молодят буде. Аби не тріс, бо розлучаться, аби не запав, бо проблеми з дітьми будуть, аби не пригорів. І пекла у печі хоч була духовка на газі. Раз був випадок, що коровай так виріс і невитягався з печі, дідусеві прийшлось бляти знімати (розбирати піч) щоб коровай витягти. А також в коровай закладала на підошву копійки, хрестик, та по два колоска жита, для того щоб наречені були багаті та довго жили. Та коли віддавала коровай старостам або кумам завжди розповідала коли коровай розрізають його роздають гостям. А розсохи брали старости, коралі дружки, голубів та лебедів і пташок давали молодятам, колоски батькам. Це був певний обряд з піснями. Старі люди ще памятають, бо дотримувались цих традицій та несли їх з діда прадіда та передавали з хати до хати. Це те , що я памятаю з свого дитинства. Я і сама люблю пекти та куховарити, і коли є вільний час навіть собі печу хліб або пательник за бабциним рецептом, та люблю пекти короваї якщо просять. Дотримуюсь бабциних рецептів та всіх секретів місива. Хоч пробувала різні і з нета з книжок брала, але довіряю бабциному роками перевіреному. Але оформляю вже більш сучасно.
Не покладаючись на свою пам"ять, перепитала у мами. Таки ж правда, що ще років із 15 назад у селі не пекли весільний торт, а основною прикрасою був коровай, і саме його розрізання чекали всі наступного дня)))) Разом із короваєм пеклися борони (хрещеним батькам), шишечки (дружкам), і ще "качки" (роздалали хрещеним матерям). Короваї прикрашали ліпленням із прісного або дріжджового тіста. Просила маму спекти на показ (у неї піч є), та каже може взимку, бо зараз роботи багато)))))
Дуже цікаві розповіді і спогади!!! Я пропоную ще вам перечитати укр. класику, того ж Нечуя-Левицького. У нього багато етнографічних моментів. У тих же "Старосвітських батюшках та матушках" дуже детально описано весільний обряд з попереднім випіканням короваю та шишок. І ще хочу додати, що коровай - це ритуальний хліб, а все, що пов"язане з ритуалом, строго регламентується. Ми ж не печемо паску з кремом, чи не причащаємось у церкві бісквітами. Тому треба дотримуватись тих норм, які сягають в глибину віків, і нічого не ламати, бо так і себе зламаємо як народ, як націю.
Привіт! дівчата хочу добавити коровай на весіллі не є один. По-прше коровай замовляють як батьки молодого так і молодої на благословління, як правило це одноповерховий хліб з виробами (прикрасами) з прісного тіста це колоски, сонце, квіти, листочки діаметром +-30см вагою приблизно 3 кг. Зустрічають та благословляють молодих. Наречений іде свататись до молодої з короваєм теж в один поверх може бути з рушничком, перстенями, голубами, лебедями вони вже можуть бути з крему білку тощо, а сам хлібчик здоба солодка. Один коровай залишається в церкві, коли іде вінчання залишається біля пристолу Він класичний коровай в українських традиціях це здобне солодке тісто, з хлібними прикрасами. Хресні батьки замовлять коровай як з сторони нареченого так і нареченої. Він може бути сучасний мармишковий, білковий чи просто класичний це за бажанням клієнта. Цей коровай стоїть на столі з солодким і ріжиться гостям по куску до дому у вечері після пепепою. Та старости замовляють короваї (староста головний на весіллі його обирають батьки нареченого та нареченої - це предстаник родини близький родич брата батька чи матері ). Цей коровай має символічне сакральне значення для наречених. Він має бути спечений та оформлений в традиціях сімї та родини нареченої та нареченого. ВІн взагалі носився на вишитому рушнику, його тримали в церкві ціле вінчання та ставили на стіл біля молодих на весільному столі. Має бути він на три яруси розкішний та багато вбраний. Я коли печу обовязково розпитую хто замовник щоб зразу орієнтуватись та пояснюю , який він має бути. Буває людей і вмовляти приходиться " ось такий люди треба". Багато є батьків які зовсім не знають традицій бо навіть в селах не були нв весіллях, це як правило вже 40 річні "нові українці" так мовити. Але тішить те, що є ще свідомі справжні українці, які цікавляться та памятають українські традиції. А ще короваї печуть на ювілеї весільні це 20,25,30,35,40,45 років подружнього життя. Моя бабця цього року відсвяткувала 60 років спільного подружнього житття. Зібрались діти, онуки,правнуки, звичайно я секла їм коровай. Можливо ця інформація вам дівчата згодиться щоб не було спорів за короваї.