"Ялинник, березняки - чим не дрова? Хрін та капуста - чим не їжа?" "Хрін та редька, цибуля та капуста лихого не пустять". "Вживай хрін єдучий і будеш живучий". От що говорить народна мудрість про звичайний хрін. І дивуватися тут не доводиться. Хрін - найсильніша фітонцидна рослина.
У хроні містяться важливі біологічно активні речовини. Це і пояснює лікувальні властивості хрону. Народна медицина застосовує кашку, настій або вичавлений сік зі свіжого коріння хрону, розведений у пропорції 1:10, для поліпшення травлення, підвищення апетиту, а також як протицинготний, сечогінний і відхаркувальний засіб. У перетертому вигляді корінь використовують зовнішньо як засіб, що дратує шкіру й зменшує біль при різних захворюваннях (радикуліт, біль у суглобах й ін.) Отут хрін не уступає гірчиці. Полоскання ротової порожнини розчином хрону освіжає й дезинфікує, зменшує зубний біль.
Добре відомий хрін як загальнозміцнюючий засіб, особливо для попередження гострих респіраторних захворювань. Використовують у медицині й листя хрону. Однак при деяких захворюваннях, хворобах нирок, наприклад, уживання хрону може загострити перебіг хвороби.
Найбільше біологічно активних речовин міститься в коріннях хрону. Їх викопують восени до заморозків або навесні. Зберігають корінь у льосі, заритим в пісок, бажано при температурі близько 0 градусів. Найкращими вважаються коріння товщиною не менш 1,5 см, що мають рівну світлу поверхню й білу м'якоть.
Натертий хрын швидко темніє, набуваючи сіруватого відтінку. Щоб уникнути цього, хрін негайно після подрібнення треба заливати оцтом. Найдужча, соковита, ароматна й "зла" приправа виходить із одно- і дворічного коріння, заготовлених пізньої осені або на весні, як тільки розмерзнеться грунт. Трирічні маткові черешки такі ж "злі", але уступають порослі за лікувальними властивостями. Тому якщо ви хочете поправити своє здоров'я за допомогою гіркого овочу або покуштувати дійсної приправи "Російський столовий хрін", що "шибає" в ніс, вичавлює сльозу й захоплює дух, радимо зайнятися вирощуванням цієї культури самостійно. Зрештою невідомо, якого віку ви купили хрін, якщо ви купили його з рук, то може він зовсім старий, а виходить, і зовсім не лікувальний...
На фітонцидній властивості хрону базується народний спосіб зберігання овочів і фруктів.
- Якщо насипати в огірковий розсіл столову ложку подрібненого хрону, цвіль не з'явиться, і він увесь час буде прозорим і смачним.
- Помідори у відкритій банці не запліснявіють, якщо їх посипати зверху сухим листям хрону.
- Заготовити листя хрону не складно, треба їх промити, висушити та подрібнити. Зберігають листя в закритих банках.
Газета "Кухня"